CUMHURBAŞKANLIĞI TARAFINDAN AÇIKLANAN SON TEDBİRLERİN; ÖZELLİKLE BASİT USUL DEFTERE TABİ İŞYERLERİ İLE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE YÖNELİK OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR.

İŞYERİ KİRALAMA HİZMETİNDEKİ % 18 KDV ORANININ HAZİRAN 2021 DÖNEMİNE KADAR % 10 UYGULANACAĞI, AYRICA % 20 OLAN İŞYERİ KİRALARI STOPAJ ORANININ YIL SONUNA KADAR % 10 UYGULAMASININ 1 HAZİRAN TARİHİNE UZATILMASI TİCARET ODASI OLARAK BEKLEDİĞİMİZ, TALEP EDİLEN KONULARDI.

ANCAK KİRA DESTEĞİ İLE İLGİLİ OLARAK; ÖDENEN AYLIK TUTARIN % 50 SİNİN KARŞILANMASI İSTENMEKTEDİR. PANDEMİ SÜRESİ İÇİNDE KİRANIN EN AZ YARISININ DESTEK KAPSAMINA ALINMASI HALİNDE İŞLETMELER İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK YARATILMIŞ OLACAKTIR.

YENİ AÇIKLANAN DESTEKLERİN DAHA ZİYADE ESNAF ODASINA KAYITLI İŞYERLERİNE YÖNELİK OLARAK DÜZENLENDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR. ESNAFA VERİLEN DESTEK DOĞRU VE OLUMLU BİR ADIM OLMAKLA BİRLİKTE CİRO KAYBI YAŞAYAN VEYA KAPANMAK ZORUNDA KALAN İŞLETMELERİMİZE DE ACİLEN DESTEK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. BU ANLAMDA TİCARET ODASI ÜYELERİNİN DE DESTEK KAPSAMINA ALINMASI GEREKMEKTEDİR. EKONOMİ VE SAĞLIK YÖNÜNDEN ÇOK ZOR ŞARTLARI YAŞADIĞIMIZ BU DÖNEMDE ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEMİ BULUNAN KOBİLERİN KÜÇÜK/BÜYÜK AYRIMI OLMADAN DESTEKLENMESİ ÜLKEMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR.

 

NURİ ARSLAN

YÖNETİM KURULU BAŞKANI