NTO Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Yapıldı

Odamız tarafından Nazilli ve çevresinin sorunlarını ele almak üzere 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanunu uyarınca oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu, Nazilli ve sorumluluk sahamızda bulunan 6 ilçenin (Bozdoğan, Buharkent, Kuyucak, Karacasu, Sultanhisar, Yenipazar )  sorunlarını ele alarak çözüm noktasında istişarelerde bulunup ortak akılla sonuca bağlamak amacıyla toplanmıştır

15 kişiden oluşan kurul üyeleri ise şu şekilde;  Odamız Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN, Gürdal YÜZÜGÜLER, Hasan Hüseyin EREN, Mehmet TUNÇYÜREK, Gökhan YILDIZ, Akın DÖKEN, Ayhan YELOĞLU, Ali AYDIN, Niyazi ÖZDEN, Serkan ÇELEN, İsak AKGÜN, Süleyman GÜRBÜZ, Mehmet Naci MADEN, Güler KURUDERE AKBAŞ, Birsen KARLIOĞLU

Gerçekleştirilen toplantıda aşağıdaki gündem maddeleri görüşülmüştür

1.MADDE: Nazilli ve çevre ilçelerdeki sanayi alanlarının yetersizliğinin yanında yatırım yapılabilir diğer alanların da 1/100000 lik İmar Planında tarım arazisi veya zeytinlik olarak işaretlenmiş olması nedeniyle sanayi yatırım alanı bulunmamaktadır. TOKİ’nin altyapısı tamamlanmış sanayi alanları oluşturup yatırımcıya ücreti karşılığında tahsis etmesi en uygun çözüm olacaktır. Bu anlamda İmar Barışı Uygulamasının Ruhsatlandırma Sorunu yaşayan mevcut işletmeler için önemli bir fırsat olduğu düşünülmektedir. Ancak uygulamada e-devlet üzerinden yapılan başvurular ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü kayıtları arasında uyuşmazlık olduğu görüldüğünden her ne kadar ilçelerdeki uzlaşma komisyonları ve kadastro müdürlükleri bu konuda yardımcı olsalar da konunun araştırılması gerekmektedir.

İmar planları hiçbir şekilde standarda uymayan tamamen karmaşık yap boz şeklinde uygulanmaktadır. Sadece bölgemizde değil tüm ülkede benzer durumun yaşandığını görmekteyiz. Bu durumun bölge milletvekillerine diğer konuların da yer aldığı bir rapor şeklinde bildirilmesi gerekmektedir.

2.MADDE: Nazilli Ticaret Odası Uzun Yaşam Köyü mutlaka hayata geçirilmesi gereken bölgemiz için önemli bir projedir. Ancak alanın yer seçiminde bölgemizde hatırı sayılır sayıda (JES) olduğu için  Jeotermal Elektrik Santrallerinden etkilenmeyecek bir noktada olması önem taşımaktadır. Ayrıca ulaşımının kolay olması yerleşim yerlerine çok yakın olmaması gibi kriterler de dikkate alınmalıdır. Bu konu belirli bir olgunluğa geldikten sonra da bölge milletvekilleri ile birlikte çalışılması ve bu yatırıma herkesin destek vermesi sağlanmalıdır.

3.MADDE: Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle adaylıklarını ilan edecek belediye başkanı adaylarından özellikle altyapı, yol ve imar uygulamaları konusunda yapmayı planladıkları projeleri, uzun vadeli yatırım planlarını öğrenmek aynı zamanda bu konularda fikir ve düşüncelerini almak üzere sorunlar dosyamzı kendilerine sunulması gerektiğini düşünüyoruz.

Altyapı, yol ve imar uygulamaları için liste halinde hazırlanan konu başlıklarının önemine dikkat çekilmeli ve seçilmeleri halinde bölgemizin planlı büyümesi için yapılacak çalışmalarda bu konuların dikkate alınmasının önemi vurgulanmalıdır.