Nazilli Ticaret Odası; YATIRIMCININ GİRİŞİMCİNİN TİCARETİN EKONOMİNİN Destekçisi...

39 il nüfusundan daha büyük popülasyona sahip coğrafyayı kapsayan sorumluluk sahamızla Gücümüzü Üyelerimizden Alıyoruz...

BİZİ TANIYIN...

Nazilli Ticaret Odası üyelerine hizmet vermekte olan bir Sivil Toplum Kuruluşudur. Toplam on beş çalışanı olan odamızda; bir genel sekreter, bir Genel Sekreter Yardımcısı, bir Genel Koordinatör, bir Yatırım Destek Ofisi Sorumlusu, bir Ticaret Sicili Müdürü, iki Ticaret Sicili Müdür Yardımcısı, bir Muhasebe ve Vezne Sorumlusu, bir Oda Sicil Memuru, bir Kalite Yönetim Temsilcisi, bir Bilgi - İşlem Sorumlusu, bir İstatistik sorumlusu, bir danışman, bir Başkanlık Sekreteri ve bir hizmetli personel görev yapmaktadır.

Nazilli Ticaret Odamızda; Nazilli ve çevre altı ilçe (Bozdoğan, Buharkent, Kuyucak, Karacasu, Yenipazar, Sultanhisar) sorumluluk alanımız olarak yer almaktadır. Başkanlığını Nuri ARSLAN’ın yaptığı ve dokuz üyeden oluşan bir yönetim kurulu ile başkanlığını Gürdal Yüzügüler’ in yaptığı ve otuz üç üyeden oluşan bir meclisimiz bulunmaktadır.

Her birinde bir başkan ve beşer / yedişer üye bulunan on iki meslek komitemiz vardır. Odamızda yaklaşık 3050 faal üye yer almakta olup; Türkiye’de bir ticari işletmenin veya şirketin odalara kaydolması yasal bir zorunluluktur.

Odamızın hizmet konularına baktığımızda; oda ve ticaret sicil ile ilgili işlemleri; kapasite raporu ve iş makinesi tescil işlemlerini; ihracatta kullanılan belgelerin onayını (A.TR, EUR 1, Menşe Şehadetnamesi …), KOSGEB devlet destek ve kredilerinin kullandırımı, Girişimcilik, Emlak Danışmanlığı, Dış Ticaret, İş İngilizcesi gibi kurları yaptığımız görülmektedir. Diğer odalar, kamu kurum ve kuruluşları, okullar ve belediyeler ile beraber KOSGEB, GEKA, TKDK gibi kurum ve kuruluşlar için bilgi noktası olup iştirak halinde çeşitli projelere katılım gösterilmektedir.

Üyelerimize genel olarak baktığımızda 3050 üyemizin; 175 anonim şirket, 195 kooperatif, 1140 limited şirket, 1500 şahıs işletmesi, 40 kamu ortaklı şirketten oluştuğunu görmekteyiz.

Sorumluluk bölgemize baktığımızda (Nazilli ve çevre 6 ilçe); üyelerimizin genel olarak tarım ve tarıma dayalı sanayi–ticaret faaliyetleriyle uğraştıklarını görüyoruz (Üyelerimizin yaklaşık % 75’ lik dilimi). Üyelerimizce en çok yetiştirilen, işleme ve paketlemesi yapılan ürünler kestane, kuru incir, pamuk, zeytin ve zeytin yağıdır. Kayıtlı üyelerimizin 230 milyon dolardan fazla ihracat yaptıklarını görmekteyiz.