Tarımsal İhracat Eğitimi

Üyelerimiz Ekonomi Bakanlığı Temsilcileriyle Buluştu.

Ekonomi Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 6 Nisan tarihinde Meclis salonunda düzenlenen bilgilendirme semineri odamız ve Ticaret Borsası üyelerine yönelik olarak gerçekleşti. Bilgilendirmeler Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Kobi ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali YURDUPAK, Ürün Güvenliği ve Denetimi Daire Başkanı M. Burak YILMAZ, İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Alper ERİTEN, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Müdürlüğü Daire Başkanı Zübeyde SOLAK, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sait CORDAN ile İthalat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet EKİZOĞLU tarafından yapıldı.

Üyeler tarafından yoğun ilgi gösterilen toplantıda Tarımsal ürünlerde ihracat iadesi ve ihracata yönelik Devlet yardımı uygulamaları, Dahilde işleme rejimi, İhracatta ticari kalite denetimleri, Yatırım teşvik ve serbest bölge uygulamaları ile bu uygulamalara ilişkin sorunlar ile çözüm önerileri görüşüldü.

Başkan Nuri ARSLAN her platformda bahsettiği bölgenin sorunlarını da toplantı gündemine aldı ve Bakanlık temsilcilerine iletti. Özellikle NTO sorumluluk sahasındaki Nazilli ve diğer ilçelerdeki yatırım alanı yetersizliği, doğalgaz sorunu ile nitelikli eleman eksikliği gibi konuları önemle vurguladı.

Toplantının son bölümlerinde Oda ve Borsa üyeleri güncel olarak yaşadıkları sorunları dile getirdiler ve merak ettikleri hususları yetkililere yönelttiler. Özellikle Devlet teşviklerine yönelik beklentileri ve isteklerini anlattılar. Gelen soru ve talepleri oldukça önemseyen yetkililer bu sorunları kayda aldılar ve çözüme kavuşturulması için konu ile ivedilikle ilgileneceklerini belirttiler.